Interview met Tom Fürstenberg
(Lezer Peter Rietra tipte ons het interview met Tom Fürstenberg, dat 4 juni is verschenen op de website van De Kentering. Hij vertelt daarin uitgebreid over zijn leven, o.a. zijn vriendschappen met Karpov en Bronstein)
Tom, je wordt over enkele maanden 90 en je bent al een tijdje lid van onze schaakclub, maar niet veel mensen weten dat je in de schaakwereld al ruimschoots je sporen hebt verdiend. Ik speelde daarom al langer met het idee jou voor onze clubsite te interviewen. Toen ik een tijdje geleden een oud schaakboek opensloeg zag ik een foto van Kasparov en Piket, die hun partij uit het toernooi van Amsterdam in 1995 zaten te analyseren, en jij stond achter Kasparov en keek gewoon over zijn schouder mee.
Ja, kijken of hij het wist (lacht).
Fijn dat je hebt ingestemd met een interview! Jij hebt zoveel meegemaakt in de schaakwereld, en persoonlijk contact gehad met grootheden als Bronstein en Kasparov. Hoe ben je eigenlijk in de schaakwereld terechtgekomen?
Ik ben geboren in 1936 in Amsterdam. Ik heb schaken geleerd in de oorlog, bij de familie waar ik was ondergedoken. Ik ben Joods en toen de oorlog uitbrak zijn mijn ouders naar Zwitserland gevlucht. Mijn zusje en ik, die vijf en zes jaar waren, zijn in Nederland ondergedoken. Dat heeft tweeëneenhalf jaar geduurd. We zaten in het plaatsje Tongeren, dat ligt op bijna vijf kilometer van Epe, op de Veluwe.
Heb je daar ooit nog last van gehad, emotioneel gezien?
Nou, ik houd alles een beetje op een afstand. Ik hecht me niet. Alleen aan het schaakspel (lacht). De opa van de familie waar ik in huis zat, schaakte. We waren met drie jongens daar, en daar heb ik schaken geleerd. Maar ik ben de enige van de kinderen daar die ermee doorgegaan is, als goeie Jood zijnde (lacht). Die familie had zelf twee zoons, maar in de loop van de oorlog hebben ze alles bij elkaar acht onderduikers gehad, natuurlijk niet allemaal tegelijk.
En weet je nog hoe je ouders aan dat adres op de Veluwe kwamen?
Lees verder op Interview met Tom Fürstenberg | Schaakvereniging De Kentering


Een schitterend tijdsdocument.
Dank daarvoor.