Schaken is booming. Nu is er ook een lifestyle brand voor de liefhebber.
Het grootste schaakplatform ter wereld groeide in nog geen zes jaar van 35 naar 250 miljoen leden. Maar wie een goed schaakshirt zoekt, vindt nog altijd een pion of een paard met bij wijze van spreken de tekst ‘ik vind schaken leuk’ eronder. Vanaf vandaag bestaat daarom Modern Defense (moderndefense.eu): een Nederlands merk dat de cultuurgeschiedenis van het schaakspel vertaalt naar T-shirts, sweaters en mokken. Voor zover bekend het eerste modemerk dat volledig is gebouwd op schaakcultuur.
“Schaken is allang geen niche meer, het is een miljoenenindustrie…” zegt oprichter Rufus Ketting, merkenbouwer en clubschaker. “…, maar zoek je een goed chaakshirt, dan blijkt in elk geval het internet daar verrassend leeg van te staan. Ik ben ze dus zelf maar gaan maken.”
Het merk is er voor de liefhebber die geen genoegen neemt met eendimensionale prints. Voor schakers die snappen dat Magnus from another planet is, maar Aljechin dat eigenlijk ook was; die al vóór de Netflix-docu van Judit Polgár op de hoogte waren; en vol ongeloof naar de flair van Capablanca’s kijken. Of gewoon een shirt willen met alleen, heel groot, de markante kop van Jan Timman erop. Ketting: “Het is een niche binnen een vermeende niche, die helemaal
geen niche is.”
De boom zit buiten de schaakclub
De cijfers laten zien waar de groei zit. Chess.com kreeg er tussen april 2025 en februari 2026 alleen al vijftig miljoen leden bij. De Nederlandse schaakbond KNSB groeide in dezelfde jaren nauwelijks: het aantal clubleden ligt maar één procent hoger dan in 2019. De nieuwe schaker speelt online, in (speciale schaak-)café’s, op in- en outdoor events, volgt chess-fluencers op YouTube, kijkt livestreams op Twitch en is vooral (participerend) liefhebber.
Van ontstoken elleboog tot modemerk
Modern Defense begon met een blessure. Toen Ketting in 2022 met een slijmbeursontsteking een maand thuis moest zitten, pakte hij het schaakbord weer op, voor het eerst sinds zijn kindertijd. Zijn eerste schaakcarrière in Capelle aan den IJssel strandde na drie maanden bij gebrek aan geïnteresseerde tegenstanders. Nu is hij vier jaar verder, in wat hij “de langste schaakcarrière van mijn leven…” noemt. Al lezend raakte hij verslingerd aan alles rond het spel: de biografieën, de rivaliteiten, de excentriekelingen en de stylisten. “Kasparov, Mikhail Tal, Anish Giri en ik doen dezelfde sport. Zij zijn er alleen tienduizend keer beter in. Mijn ambitie is om dat terug te brengen naar zo’n duizend keer. Daar werk ik dagelijks keihard aan.”
Elk ontwerp is een verhaal
De eerste collectie bevat onder meer een eerbetoon aan de grote Sovjet-schakers, in de stijl van de ‘Name& Name& Name…’-shirts van de Amsterdamse ontwerpstudio Experimental Jetset. Verder een knipoog naar het boekomslag van ‘Bobby Fischer Teaches Chess’ en zijn ambitie om de Russen op te rollen, een chess gang sign voor de opening 1.e4 (volgens Fischer ‘best by test’) en een hommage aan de Fried Liver Attack die de hele dag wordt geserveerd. Wie de schaakreferentie kent, herkent het ontwerp. De knipoog reikt verder dan ‘alleen het spelletje’ en ruikt altijd naar pop-cult. Zo zal de volgende ‘drop’ bestaan uit ontwerpen die net zo makkelijk naar de film Blade Runner verwijzen als naar een frisdrankmerk.
Daarnaast bouwt het merk aan The Board, een doorlopende ‘drawn’ portretserie en hall of fame van schakers die het spel mede hebben gevormd, van wereldkampioenen tot kleurrijke bijfiguren. Zo zijn er onlangs vijf toegevoegd die vooral bekend zijn geworden van iets anders, maar serieus (en op hoog niveau) schaakten, zoals Marcel Duchamp en Stanley Kubrick.

Mag je zomaar Steve Jobs, Stephen Hawking en Viktor Korchnoi Photoshoppen met kleren van dit merk aan? https://www.moderndefense.eu/shop
Ik gok dat men genoeg op de hoogte is van het portretrecht om te weten hoeveel jaar dat na iemands overlijden nog geldt.
Ik zie nu pas dat de auteur dezelfde achternaam heeft als de man met de slijmbeursontsteking die met dit idee kwam. Merkwaardige reclame op schaaksite. Beter niet doen, lijkt me.
Ik neem aan dat schaaksite er een leuke vergoeding voor heeft gekregen. Er mist alleen nog een (advertentie) boven het “artikel”.