Te laat of te vroeg?

Bepalend is ‘onderling overleg’

Sneek en Bolsward behoren tot de elf steden in Friesland. Naar de Waterpoortstad is een week genoemd: de Sneekweek. Die week is landelijk een begrip. Welke plaats kan zoiets ook zeggen?

Op 16 februari 2013 vindt in Sneek een wedstrijd plaats in de derde klasse A van de KNSB: Sneek tegen Bolsward. Een wedstrijd die van belang is voor het schaakrecht. Kwam Bolsward te laat of te vroeg, dat is de rechtsvraag.

Overzicht van aantekeningen

  1. De verslagen
  2. Het wettelijke kader
  3. De competitiegids
  4. De beslissing van de competitieleider KNSB
  5. Het onderling overleg
  6. Het aanvangstijdstip

‘De wedstrijd Sneek 1 tegen Westergoo kende een vreselijk scenario. Het verbouwereerde en ook nog danig verzwakte Bolswarder team arriveerde net als de voorgaande wedstrijden keurig op tijd voor de aanvang van 13:00 uur. Maar de Sneker klokken waren 12:00 uur al aangezet door de wedstrijdleiding dus de Bolswarders begonnen met bijna een uur achterstand en ook nog tegen een veel sterker geacht team. Het is ongelofelijk onsportief dat dit heeft kunnen gebeuren en volgens mij ook niet volgens de regels. En zeker niet fatsoenlijk. Als er een afwijkende aanvangstijd wordt gehanteerd moet de thuisclub wel tot overeenstemming komen met de bezoekers met dit tijdstip en dat is dus niet gebeurd. Zelf speelde ik tegen de voorzitter van Sneek, en nee ik wil die wedstrijd niet overspelen. Ik heb er al een nacht niet van geslapen. Ik wil gewoon nooit meer in Sneek spelen en het kan nog wel lang duren voor ik hier overheen ben.’

Het verslag op de website van Sneek:

‘Voor de gelegenheid werd in het Bogerman gespeeld, waar dezelfde middag het FK-individueel voor de jongste schakertjes werd afgewerkt. Wytse had dit laatste wapenfeit er nog even bij vermeld in zijn (standaard) mail naar de teamcaptain van Westergoo, met daaronder in koeienletters (ik vind koe-je-letters waarheidsgetrouwer) AANVANG 12.00 uur.

Dat sloeg dan weer op de KNSB-wedstrijd, want de jeugd begon pas om 13.00 uur. Maar de Bolswarders waren nu in de veronderstelling dat 12.00 uur voor het FK gold en zij om, de in de KNSB gebruikelijke, 13.00 uur konden ‘aankakken’ (al eeuwenlang zelfde spelling, omdat stront, stront blijft).

Ik heb dit recherchewerk na de wedstrijd maar even gedaan om de geruisloze 8-0 voor hen nog ergens te kunnen verzachten. Per slot van rekening begonnen ze met 3 kwartier minder op de klok. Voor 16.00 uur was echter alles uit, en ik heb niet de indruk dat meer tijd, meer punten had opgeleverd hoewel ik ze onder deze omstandigheden wel een puntje had gegund. Wij spelen al enkele jaren vanaf 12.00 uur, jammer van het misverstand. Sneek doet hiermee wel goede zaken.’

Uit het verslag van Westergoo (Bolsward)

‘GEEN EER AAN TE BEHALEN

Toen wij 13.00 uur in Sneek aankwamen werden wij verrast met de mededeling dat de aanvangstijd 12.00 was. Dit was niet voorzien omdat er doorgaans 13.00 uur gestart wordt. Mijn vergissing want ik had beter op moeten letten. De klokken waren om 12.00 uur reeds in werking gesteld. Het was van Sneek sportief geweest om de klokken terug te draaien. Iedereen van Westergoo ging het schip in, de één door tijdsdruk, de ander door een mislukte aanval. Tenslotte moet gezegd worden dat iedereen zijn stinkende best heeft gedaan.

9-maart is de volgende ronde, Westergoo speelt dan thuis tegen Spassky’s. De klokken worden bij ons pas ingedrukt als de tegenstanders ook zijn gearriveerd.’

Van de site van Westergoo

‘Snits hat net oerlein mar lei op!

We hoege der gjin messen om te lûken, mar neffens my is it reglemintêr sneon net goed gongen.

It kompetysjereglemint fan de KNSB seit (yn artikel 23 lid 2) dat klups yn ûnderling oerlis it oanfangsoere fan in kompetysjewedstriid fêststelle moatte.

By foarkar is dat 13.00 oere en it mei net letter wêze as 14.00 oere.

It stjoeren fan in e-mail mei as boadskip: "Wy begjinne om 12.00 oere" is neffens my net ‘it yn ûnderling oerlis fêststellen fan it oanfangsoere’ mar is in diktaat dat de iene klup oan de oare opleit. En dat is net neffens it reglemint.

Nochris, wy sille de knyft net foar it ljocht helje, want stel je foar dat wy nochris tsjin dit sterke team spylje moatte, mar ik tink dat Snits der tenei goed oandocht om klups dy’t yn de Wetterpoartestêd op besite komme net in diktaat op te lizzen mar wol degelik oer it oanfangsoere te oerlizzen.

Dat soe kinne troch in e-mail te stjoeren mei as tekst: "Wy stelle út om om 12.00 oere te begjinnen. Lit ús efkes witte as jimme dêrmei akkoard geane?"

Dan moet de oare klup reagearje en is ek fuort dúdlik dat elkenien mei de ôfwikende regeling op ‘e hichte is.

It grutte foardiel dêrfan is dat de dochs wol wat beskamsume taferielen sa as dy him sneon foardienen, foarkommen wurde. En dat is foar elkenien better.’

Westergoo meent dus dat de e-mail van Sneek met als boodschap ‘We beginnen om 12.00 uur’ niet is een: onderling vaststellen van het aanvangstijdstip als bedoeld in artikel 23 van het KNSB-competitiereglement. De e-mail had volgens die vereniging een voorstel moeten bevatten voor een aanvangstijdstip. De tekst had bijvoorbeeld als volgt kunnen luiden: ‘Wij stellen voor om om 12.00 uur te beginnen. Laat ons even weten of jullie daarmee akkoord kunnen gaan.’ Het is dus een kwestie van fatsoenlijke omgangsvormen, zo vat ik de opvatting van Westergoo samen.

Artikel 15

De competitieleider stelt het rooster der te spelen wedstrijden vast. Hij zorgt voor een

zo billijk mogelijke afwisseling van uit- en thuiswedstrijden, waarbij ook met de door

de teams af te leggen afstanden rekening wordt gehouden.

Artikel 23, tweede, derde en vierde lid, van het KNSB-competitiereglement luiden:

23.2. Op het in onderling overleg vastgestelde aanvangstijdstip (bij voorkeur 13.00

uur), welk tijdstip niet later dan 14.00 uur mag zijn, moeten de klokken aan alle

borden op gang worden gebracht. Indien de klokken op het aanvangstijdstip

niet beschikbaar zijn, wordt hierdoor verloren gaande tijd bij het feitelijk begin

in mindering gebracht van de speel tijd van de spelers der thuisclub.

23.3. De vaststelling van het aanvangstijdstip dient zodanig te geschieden, dat de

bezoekende vereniging, met inachtneming van het bepaalde in dit artikel en

artikel 24, zowel voor de heen als de terugreis gebruik kan maken van de

openbare vervoermiddelen.

23.4. Spelers die meer dan een uur later dan het (tenminste 25 uur van te voren)

vastgestelde aanvangstijdstip aan het bord verschijnen, verliezen hun partij.