KNSB competitie 2025-2026, Ronde 4 op 22 oktober 2025, Stukkenjagers – HMC

Borden 1 t.e.m. 5 met vooraan links grootmeester Twan Burg spelend voor HMC

Zowel HMC als de Stukkenjagers hadden deze wedstrijd vooraf met stip op de kalender aangeduid. HMC kwam in zijn sterkste opstelling van dit seizoen. De Stukkenjagers beschikken niet over versterkingen dus was het zaak om afzeggingen tot een minimum te beperken. Dat lukte waardoor het elo-nadeel beperkt bleef tot ongeveer 54 punten per bord.  De Stukkenjagers hebben al grotere verschillen kunnen overbruggen maar deze keer stonden we al heel snel 0-3 achter op de hoogste borden.

 

Bord 1: Stefan moet iets tactisch gemist hebben of de gevaren rond zijn koning onderschat hebben. Jeroen strafte het mooi af met een blisterende koningsaanval.

Bord 2: De IM-titel lijkt mij een kwestie van tijd voor Luuk. Daar hoort natuurlijk het uitbreiden van het repertoire bij. Echter zonder veel ervaring het Spaans spelen tegen een sterke grootmeester is niet zonder gevaren. Dit zag je duidelijk in deze partij. De grootmeester greep het voordeel, bouwde het uit en controleerde verder de hele partij tot winst.

Bord 3: Als je ambitieus bent dan kies je voor de Najdorf zoals Oleksandr. Echter de Najdorf betekent gigantisch veel theorie. In deze partij kreeg hij een heel vervelend nevensysteempje voorgeschoteld die hij nog nooit bekeken had. Een fout onder druk werd genadeloos afgestraft door zijn sterke tegenstander. De Najdorf is een opening voor het leven en deze lessen zullen hem zeker helpen te verbeteren.

Gelukkig trapte HMC niet verder het gaspedaal in of de wedstijd zou heel snel beslist geweest zijn in hun voordeel.  Ik vermoed dan ook dat de 2 remises op de volgende 2 borden gelinkt kunnen worden aan de winsten op de hogere borden want we speelden allemaal naast elkaar.

Bord 4: Remco werd verrast in de opening en stond duidelijk minder toen hij een remisevoorstel kreeg. Moet je dan doorspelen of aanvaarden? Achteraf gezien, denk ik dat Remco de juiste keuze gemaakt heeft door het te aanvaarden maar het blijft een gok tijdens de partij.

Bord 5: Een gelijkaardig scenario speelde zich af in mijn partij maar er waren ook duidelijke verschillen. Zo stond ik optisch beter bij het remisevoorstel van mijn tegenstander. Anderzijds had ik slechts 5 minuten tegen 25 minuten, was mijn tegenstander ruim 250 elo hoger gekwoteerd en zag ik niets concreet voor mezelf. Was het egoïstisch om te kiezen voor mezelf? Pas na de wedstrijd kon ik weer opgelucht ademhalen.

Echter tijdens de wedstrijd leek het toch vooral een egoïstische beslissing van mezelf want HMC diepte de kloof nog verder uit. Op de eerste 6 borden hadden ze nu al een matchpunt verzilverd en een halfje volstond om de match helemaal binnen te halen.

Bord 6: Ik zei eerder dat de Najdorf een opening is voor het leven en daar is de Belgische IM Geert Van der Stricht een modelvoorbeeld van. Joppe experimenteerde met een nieuwe variant maar daar had Geert duidelijk meer kennis van. Joppe werd helemaal weggespeeld door Geert. Ik kan alleen maar zeggen knappe winstpartij van Geert die wellicht zelf ook genoten heeft.

4/4 moest er gehaald worden door de Stukkenjagers om de wedstrijd in extremis gelijk te trekken. Ik weet niet wat de kansen waren maar het gebeurde. Meer zelfs ik vind niet dat we die overwinningen gestolen hebben.

Borden 6 t.e.m. 10 met vooraan rechts IM Herman Grooten spelend voor de Stukkenjagers

Bord 7: Ik weet dat Sjoerd geen openingspecialist is. Na de opening staat hij volgens de computer gewoon verloren. Echter techniek heeft hij wel en dat toonde hij nogmaals in deze partij. Zijn tegenstander werd langzaam weggespeeld. Pas op het einde kreeg zijn tegenstander nog 2 remisekansen maar makkelijk is het niet. Sjoerd was als laatste klaar en bewijst nogmaals hoe belangrijk hij is voor ons team.

Bord 8: Nathan verving Nick Bijlsma en dat deed hij met verve. Zijn tegenstander, de internationaal meester Jasper Broekmeulen nam heel veel risico’s met een dubieuze opening. Nathan wist precies hoe dit kon worden gecounterd. De afwerking was strak en vlekkeloos.

Bord 9: Sam weigerde een remisevoorstel op zet 19. Een foutje volgde van zijn tegenstander maar ik vind vooral knap hoe Sam succesvol daarop een koningsaanval lanceerde.

Bord 10: Onze nestor Herman mag dan soms last hebben van gezondheidskwaaltjes, op het bord was daar niets van te merken. De piepjonge tegenstander werd met een bijzondere flair van het bord gezet waar menig jeugdige titelspeler ook trots op zou zijn.

5-5 en daar kunnen de Stukkenjagers niet over klagen alhoewel. Het programma wordt vanaf nu nog veel zwaarder voor de Stukkenjagers. Het zal steeds moeilijker worden om nog matchpunten te scoren. Met 4 matchpunten zijn we niet veilig dit jaar. Het wordt vechten voor elk half punt dit seizoen. Dat zijn zorgen voor later want na de wedstijd nam ik toch ruim de tijd om van dit mooi resultaat te genieten.

Rating
Rating
Beukema, S.O.R. (Stefan) 2420 Bosch, J.M. (Jeroen) 2400 2400 0 – 1
Baselmans, L. (Luuk) 2376 Ferreira, J.V. (Jorge) 2549 2549 0 – 1
Dovgaliuk, O. (Oleksandr) 2428 Dijkhuis, T. (Tycho) 2414 2414 0 – 1
Sprangers, R. (Remco) 2215 Martens, M.P.E. (Martin) 2292 2292 ½ – ½
Froeyman, H. (Helmut) 2294 Burg, T.A. (Twan) 2485 2485 ½ – ½
Raats, J. (Joppe) 2249 Stricht van der, G. (Geert) 2300 2300 0 – 1
Roon van, S.W.M.Q. (Sjoerd) 2298 Kurt, S. (Sascha) 2312 2312 1 – 0
Strycker de, N. (Nathan) 2264 Broekmeulen, J. (Jasper) 2389 2389 1 – 0
Baselmans, S.W.A. (Sam) 2232 Margarido, J. (José) 2184 2184 1 – 0
Grooten, H.C.A. (Herman) 2190 Dinanath, H. (Hrdya) 2180 2180 1 – 0
Gemiddelde Rating: Gemiddelde Rating: 2297 Gemiddelde Rating: Gemiddelde Rating: 2351 2351 5-5

Alleen geregistreerde gebruikers kunnen een reactie achterlaten.