Herdenkingsuitgaven

Er zijn veel dingen nuttig aan Schaaksite, waaronder de aandacht voor het heengaan van prominente schakers. Zo zullen velen Dirk Goes gekend hebben, maar zonder dit bericht niet geweten hebben van zijn overlijden. Ook buiten Schaaksite gebeurt dat geregeld: zo staan op de site van SV Paul Keres herdenkingsuitgaven over Hans Sandbrink, Willem Bor, Frans Konings en Anton Rosmuller.

de Antonuitgave
Uit eigen ervaring kan ik melden dat het meewerken hieraan louterend werkt. Je treft lotgenoten, hoort bekende en nieuwe verhalen en leert de overledene beter kennen dan daarvoor, als in een langgerekte uitvaart. En het klinkt gek, maar ook het lezen van dit soort uitgaven vind ik prettig; de mens achter de schaker komt tot leven. Zo trof ik ooit onderstaande uitgave, met veel liefde én kunde in elkaar gezet:

alweer 20 jaar terug
Ik was wel benieuwd of dit witte raven zijn of dat dit soort uitgaven vaker voorkomen. Uiteraard zijn er vele webpagina’s waar een club een lid herdenkt, maar zijn er meer bladen/boeken? Zelf vind ik dat er eigenlijk wel bij horen, want webpagina’s hebben zelden het eeuwige leven (de klacht van -ook al wijlen- Johan Hut) en heel prominente leden verdienen iets meer dan een enkele pagina. Bovendien worden niet-schakende nabestaanden er vaak blij van. Maar ik heb dus geen flauw idee hoe vaak zoiets voorkomt, dus laat het hier vooral weten als je voorbeelden kent!


Bij SG Amersfoort hebben we, naast de door Jan Jaap genoemde coproductie van diverse verenigingen over Willem Bor, een paar jaar geleden ook een speciale editie van het clubblad gemaakt over de in oktober 2021 overleden Ed van de Gevel.
Ik vermoed of denk vooral witte raven, Jan Jaap.
Met name Anton heeft een onuitwisbaar stempel op het Utregse schaak- en kroegleven gedrukt, hoogtijdagen in het Utregse kroegleven (periode eind jaren 70 tot begin deze eeuw), met name Ledig Erf wat helaas ter ziele is, en denksportverenigingen in Utrecht.
Het werkt inderdaad louterend om aan bulletins of werken ter nagedachtenis aan, aan mee te werken, al vond ik het in het geval van Anton ook erg aangenaam om in beperkte kring zijn uitvaart te organiseren. Ik geloof de ‘ Vrienden van Anton’ of hoe we onszelf ook alweer noemden.
Idem voor Willem Bor wat mij betreft al is zijn invloed aan en op het Utregse schaakleven in die zin wat anders geweest omdat Willem na zijn periode als voorzitter bij de SCU ( helaas ook al ter ziele) toch vrij lang in Amersfoort heeft vertoefd alvorens nog een beperkte periode voor Paul Keres te spelen. Die SGA tijd beleef ik trouwens zelf ook nog veel lol aan als ik op die 2 periodes van ongeveer 3 a 4 jaar terugkijk.
Vroeger was alles ook gewoon beter helaas. 🙂
Wat rest is de schaakcomputer en +1 en -3 teksten.
Voor de natuurvorsers onder ons; Pijlstaarten in grote aantallen in het water bij Amelisweerd neergestreken.
Moedig voorwaarts allen!
Dank, beiden. Er kwamen ook al wat tips via diverse kanalen (Mail, Whatsapp, Signal, een mens heeft het er maar druk mee). Zo vind ik zelf het IM van Richard Vedder over Henk Pruijs erg mooi, te vinden in Een Mooie Combinatie, het jubileumboek van En Passant. Over zowel Pruijs als het boek hier meer: https://schaaksite.nl/2011/11/16/een-mooie-combinatie-3462/.
Tips blijven uiteraard welkom. Aanvullende vraag is of dit soort uitgaven ook online staan, zoals we bij Paul Keres hebben gedaan (Herdenkingsuitgaven | Schaakvereniging Paul Keres). Want waarom zou je je licht onder de korenmaat houden?