EU-sancties Dvorkovich, Anand interimvoorzitter FIDE, Ilyumzhinov opvolger?
Zoals u wellicht gelezen heeft is er een nieuw sanctiepakket tegen Rusland van de EU. Op de lijst staat ook de voorzitter van de FIDE, Arkady Dvorkovich. Die is het daar niet mee eens, maar begrijpt wel dat het zijn functioneren erg hindert. Hij heeft daarom besloten om voorlopig terug te treden. Totdat er een definitieve beslissing volgt worden zijn taken waargenomen door vice-voorzitter Viswanathan Anand.
Het bericht van de FIDE erover
Update: De Russen hebben de opvolger al klaarstaan: https://ruchess.ru/en/news/all/cfr_to_support_kirsan_ilyumzhinov_for_fide_presidency/
Het zal toch niet? Zie ook https://blog.frbe-kbsb-ksb.be/nl/blog/kirsan-ilyumzhinov-kondigt-zijn-kandidatuur-aan-voor-het-fide-presidentschap/


Dankzij de verkiezingswinst van Peter Magyar. Orban blokkeerde dit tot nu toe.
Alle goede dingen komen langzaam, zei de alsmaar duurder wordende stier ooit!
De Russische link bestaat niet meer of is verkeerd.
De link klopt, wat WordPress ervan maakte was dat niet.
De Russische schaakbond is op dit moment toch geschorst wegens activiteiten in bezet Oekraïne?! Kunnen ze formeel gezien dan wel een kandidaat steunen? Het lijkt me symbolisch en politiek.
Hongarije: Maygar maakte een forse blunder door Judit voor te stellen. Een gezonde procedure is dat je eerst een kandidaat polst. Deed hij niet.
Ik ben natuurlijk geen politicus, ik ben wel een machiavellist (denk ik), en zou dat eerst gedaan hebben. Je wilt immers geen blunders maken – tenzij een blunder tactisch uitkomt natuurlijk.
Dan: FIDE-president. Leest u: chessdom.com
Daar zien we kandidaten.
Anand is nu interim.
Tijd dat Nederland weer eens een FIDE-president levert? Kingloek, de jonge Warmerdam, die naar verluidt stopt met profschaak, de gestopte Van der Weide, of een van onze (gestopte) vrouwen?
Of hij deed een geniale zet door haar als kandidaat te vragen nadat hij haar gepolst had.
Frits Fritschy heeft deze reactie verwijderd
Zoals wel vaker op vrijdagavond las ik iets anders dan wat er stond. Ik heb nog niets gezien wat erop wees dat hij haar wel vooraf gepolst had. Dan is ze dus van mening veranderd, of hij heeft haar reactie verkeerd ingeschat.
Maar, elke vergissing kan interessant zijn: wat als, zoals ik meende gelezen te hebben in jouw commentaar, Magyar van haar af wilde? Ik begreep van de meestal goedgeïnformeerde oud-Texelaar Thomas Richter op chess.com dat enkele BH’en (Bekende Hongaren) met het idee van ‘Polgar for president’ waren gekomen. Als je daar geen zin in hebt, dan is het een idee haar zonder voorafgespreek voor te dragen: ‘making her an offer she probably won’t accept’?
“Hee Judit, ik wil je vragen om president te worden om goodwill te kweken en positieve publiciteit te krijgen, maar je gaat dat toch niet accepteren he?”
“Nee Péter, maak je geen zorgen!”
Het kan zo gegaan zijn.. Of niet. Bewondering voor jullie creatieve invulling, serieus! Mocht ik ook president (dreigen te) worden, dan huur ik jullie in als adviseur…
Kansrijk lijkt me het ticket Turov-Anand (zie chess.com), waarmee het resultaat van de EU-sancties zou neerkomen op een ruil Dvorkovich-Turov.
Miljardair Seimur Turov, belangrijkste aandeelhouder van de bank Freedom Holding, gaf in 2022 zijn Russische nationaliteit op voor de Kazachse. De Freedom Holding verhuisde met hem mee, inclusief enorme Russische spaartegoeden naar deze veilige haven voor sancties.
Freedom Holding steekt als sponsor miljoenen in de schaaksport en is sinds april van dit jaar eigenaar van ChessBase. Heeft dus een steeds grotere vinger in de schaakpap.
Moeten we blij zijn met deze ruilvariant?
Als we dit artikel mogen geloven is dat ook geen zuivere koffie:
https://hindenburgresearch.com/freedom/
Hij staat wel op een Oekraiense sanctielijst, vast een kwestie van tijd voor hij ook op die van de EU komt. Sowieso moeilijk te bevatten waar Anand zich mee in laat.
Of anders deze:
https://kiar.center/timur-turlov-a-fraudster-under-fsb-protection-transferred-billions-of-russians-money-through-freedom-finance-to-kazakhstan-and-abroad-while-maintaining-control-over-his-structures/
Correctie van voornaam, juist is Timur Turlov.
Teleurstellend dat Anand met hem in zee gaat. Het is wel zo dat Turov niet veroordeeld is, onschuldig zolang niets bewezen etc, maar de beschuldigingen zijn ernstig.
Heel teleurstellend inderdaad, maar Dvorkovich ging bij hem kennelijk ook al geen grens over.
Dit blijft de vraag oproepen waarom elke mondiale sportbond (de schakers zijn zeker niet uniek) na enige tijd geleid wordt door maffia-achtige figuren. Het zal iets met geld en macht te maken hebben, en wellicht met het wat naïeve “one country, one vote”-idee waardoor de meerderheid krijgen neerkomt op rondvliegen met grote koffers cash.
Maar hoe komen we hier ooit weer uit? Net als bij het voetbal lijkt het volkomen hopeloos.
Lang geleden begreep ik geen snars van vier verschillende wereldkampioenen boksen, want vier bonden. De schaakwereld reageerde wat onwennig op de PCA, wellicht ook meer voor professionals. Mag voor mij best een andere wereldschaakbond komen. Maar of daar Chinezen en Indiers zich aanmelden 🙂
Zo’n 20 jaar geleden heeft Bessel Kok zich nog kandidaat gesteld voor het presidentschap van de FIDE, maar hij heeft het toen niet gered tegen de zittende president uit Kalmukkië, die nu weer genoemd wordt.
Anand over Turlov: https://x.com/vishy64theking/status/2081377106898858360
De deadline is verstreken: er zijn drie kandidaten voor het FIDE presidentschap, zie fide.com:
1. Het ‘Europese’ ticket Jan Henric Büttner voor het presidentschap met als deputy de Brit Malcom Pein.
2. Het ‘Russische/Chinese’ ticket Wadim Rosenheim met de Chinees Gordon Tang, zakenman/miljardair. Rosenheim heeft de Duitse nationaliteit, is geboren in Oekraïne (Oekraïense vader, Russische moeder) is zakelijk actief in Rusland, kwam in opspraak nadat hij het opnam voor de geschorste Karjakin die steun uitsprak voor Poetin na de inval in van Rusland in Oekraïne).
3. Het ‘lastminute’ ticket Timur Turlov met als running mate Viswanathan Anand. Wat betreft Turlov: zie hierboven. Aanvankelijk stelde hij zich als running mate van Dvorkovich kandidaat maar die viel vorige weg door nieuwe Europese sancties tegen Rusland.
Jullie missen natuurlijk Kirsan Ilyumzhinov die zich op 20 juli, de internationale dag van het schaken, kandidaat stelde? De Russische Schaakbond haastte zich om Kirsans kandidatuur te ondersteunen. Hij staat er niet bij.
Te vrezen valt wellicht dat hij opnieuw in een ruimteschip is ontvoerd door aliens. Maar hij heeft z’n moment van aandacht toch maar weer mooi meegepikt.
40 jaar geleden was het met Campomanes als leider ook al bijzonder matig gesteld met het functioneren van de Fide. Ondertussen dus bijna 40 jaar verder en nog steeds een onderwerp van gesprek.
Wellicht een idee om Campomanes eens op te graven, nieuw leven in te blazen (hopelijk dan ditmaal met de stem van Patricia P.) en een nieuwe kans voor de Fide!
Moedig voorwaarts Fide (-bestuurders) en reaguurders.