Dubbel goed nieuws uit Vlissingen!

Ja, ook in 2027 zal er een Scheldemond Schaaktoernooi zijn. De data staan zelfs al vast. Noteert u maar alvast in uw agenda: 7 t/m 14 augustus 2027 schaken in het zonnigste schaaktoernooi van Nederland.

Schaken op klapstoeltjes

En ja, we hebben het lichte gemopper van enkele deelnemers dit jaar gehoord. De klapstoeltjes. We wachten de resultaten van het onderzoek van Karel van Delft, die momenteel bezig is met een diepgravende studie naar de relatie zitvlak – rug – denkvermogen, niet eens af en melden nu al enthousiast en proactief dat er in 2027 geen klapstoeltjes gebruikt gaan worden!

Wie nog wil terugkijken naar de editie van 2026: op de toernooisite zijn alle dagverslagen nog terug te vinden. Evenals een berg foto’s en vrijwel alle partijen gespeeld aan de bovenste 30 borden.

Tot ziens in Vlissingen, augustus 2027

nic
dgt
kc

Klik hier voor de puzzel

10 Reacties

  1. Avatar
    Jan Willem Duijzer 08 september 2026

    Oeps. Ja. De tentamenstoeltjes van vroeger. Geen pretje.

  2. Avatar
    LDBoutens 08 september 2026

    Ja, dat dubbel goede nieuws ging vast niet over het meubilair. 🙂

  3. Avatar
    Jan Jaap Janse 09 september 2026

    Ach ja, ongeschikte stoelen. Dat heeft elke toernooiorganisator weleens gehad, wij met het OKU een jaar of tien geleden. Het geld was krap, de stoelen betaalbaar en de zitvlakken na twee ronden bont en blauw. Dat leverde wel twee grappige gedragseffecten op: (1) spelers kwamen steeds vroeger om de meest geschikte stoel eruit te vissen en (2) er kwamen steeds meer spelers met een kussentje onder de arm. Recordomzet voor de plaatselijke V&D? Tenminste, ik moest hieraan denken: https://www.youtube.com/watch?v=1AbPvi4hlIU (na een minuut of 3)

  4. Avatar
    LDBoutens 09 september 2026

    Ik vind dat je daar wel erg makkelijk over denkt Jan Jaap. 🙂
    Ik was teveel schaakliefhebber vroeger om daar dagen pijn in mijn feeerieke bilpartij aan over te houden.
    Misschien dat het de brood- en bedschakers weinig uitmaakt, maar pas moi op zo’n stoel.

    Moedig voorwaarts allen.

  5. Avatar
    Caesar64 09 september 2026

    Eens met onze vogelliefhebber. Kroegloperstoernooien zonder prijzengeld of schaaktoernooien zonder fatsoenlijk meubilair; we moeten oppassen dat we niet afglijden. Vroeger werd er nog geschaakt in Krasnapolski of de Rai met een mooi prijzengeld dat is toch waar we mijns inziens naar moeten streven.

    • Avatar
      Tiggel 1 09 september 2026

      Een loffelijk streven, maar de realiteit is dat de meeste toernooiorganisaties elk dubbeltje meerdere keren moeten omdraaien. De stoelen (overigens exact hetzelfde type als de KNSB gebruikte tijdens het ONK in Dieren, dus echt geen gammele kartonnen dozen of zoiets) konden we in Vlissingen gratis gebruiken, dus dat was mooi meegenomen.

      Prijzengeld bij een kroegloperstoernooi lijkt me geen vereiste, al zou ik het wel verkiezen boven een sapcentrifuge of ander gerei dat de keukenkast vult en er nooit meer uitkomt. Wat is er mis met een bierpakket?

      • Avatar
        Jan Jaap Janse 09 september 2026

        Uiteraard, René. Bij ons kroeglopen waren er bierpakketten, DGT’s en stripalbums te winnen, zoals de foto’s (https://www.flickr.com/photos/harrygielen/albums/72177720335287899/) goed laten zien.

        Bij de sapcentrifuge had ik het Nieuwjaarstoernooi van De Bilt in mijn hoofd (LDBoutens kent dat wel) waar het leek alsof alle inkopen bij de Action waren gedaan. Er is nog een beroemd Frans Konings-verhaal over een gewonnen strijkijzer, maar we dwalen inmiddels wat van het onderwerp af, dus die bewaar ik voor later.

        Anyway, een mooie gedachtewisseling zo. Een algemene conclusie mag zijn dat er meer belangstelling is voor toernooien en er ook flink wat te kiezen valt. Positief nieuws in soms lastige tijden, dat mag ook wel een keer. Gelukkig kunnen we moedig voorwaarts.

        • Avatar
          LDBoutens 10 september 2026

          Dat staat mij inderdaad nog vers in het geheugen Jan Jaap!
          Dat nieuwjaarstoernooi op de 1e vrijdag van uiteraard het nieuwe kalenderjaar was 1 van de toernooien waar dan de pikorde voor dat kalenderjaar werd bepaald, vergelijkbaar met het jaarlijkse snelschaaktoernooi van het Ledig Erf. Als je dat won mocht je een jaar lang een grote scheur opzetten. :), want daar deden altijd de sterren van de SCU aan mee maar bijvoorbeeld ook uit de periferie.
          Gelukkig won ik dat nieuwjaarstoernooi 3 keer geloof ik. 🙂

          In de jaren 80 en 90 deed Roy Dieks vaak mee en won dan ook vaak en nam dan de eerste prijs mee, een fles jenever. Maar tot grote verbazing van de toernooiorganisatie deed ergens rond ’96 denk ik een gm uit het oosten mee, Ziatdinov genaamd. Hij moest de volgende dag meespelen bij BSG dat in die jaren een sponsor had, en sliep bij Bert Kieboom op de boot. Ziatdinov won uiteraard het toernooi ( 17/18 met alleen een nederlaag tegen hoe kan het ook anders schrijver dezes) maar had gedurende de avond de fles jenever al op en koos voor een ienie mienie uitvoering van een Braun koffiezetapparaat, zeg maar uitvoering voor een kopje koffie in Madurodam. Dat soort apparaten kenden ze daar in dat verre oosten in die tijd alleen van de vergeelde plaatjes uit de Westerse tijdschriften van de jaren ’50.
          Hij was zo blij als een kind kan ik me nog herinneren.

          Ik heb vanaf 2002 nog 1 of 2 keer mee gespeeld, maar dat verhaal van dat strijkijzer is mij inderdaad ook bekend. In de toernooiorganisatie zat schijnbaar iemand met connecties in de huishoudgoederen-branche.

          Afijn, vroeger was alles beter. Bestaat het toernooi eigenlijk nog?

          Moedig voorwaarts allen.

    • Avatar
      LDBoutens 09 september 2026

      Laat ik het er maar op houden dat ik me niet in alle definities van het woord vogelliefhebber kan vinden, maar dat terzijde. 🙂
      Ik meen me nog vaag te herinneren dat in het Utregse de rapidtoernooien van Moira en Dick van K toernooi de eerste prijs expres op 100 of 150 euro werd gehouden, want in dat semi-prof volk van over de landsgrenzen had niemand veel zin in. Als de tarieven ongewijzigd zijn gebleven, maar ik volg het al lang niet meer, valt daar wel iets op aan te merken, maar voor dit soort bedragen komen toch meestal nog voldoende goede schakers buurten.

      Volgens mij is de HSM het enige toernooi met onzin prijzen en iedereen is daar volgens mij verder oke mee.
      Afijn, op werken staat hier nog steeds geen straffen, dus voor al die profs, verboden is het niet om je handen uit de mouwen te steken. En dan draag je ook nog mooi wat mee aan het sociale stelsel wat we hier te lande moeten zien in stand te houden.

      Moedig voorwaarts allen!

  6. Avatar
    Jan Jaap Janse 09 september 2026

    Voor alle duidelijkheid: ik gaf enkel aan dat elke toernooiorganisator wel eens zo’n stoelenprobleem heeft gehad (en nooit meer dan één keer, want het jaar erop ben je daar extra scherp op). Dat moet zeker niet de standaard zijn.

    Enveloppen bij schaaktoernooien vind ik een ander verhaal. Mijn n=1 ervaring is dat liefhebbers net zo lief een sapcentrifuge als een envelop ophalen. Voor de absolute top ligt dat natuurlijk anders, maar mijn gewonnen envelopjes (ook geen idee hoe ik dat voor elkaar kreeg) hebben een plek in het noodpakket gekregen. Dan toch liever iets nuttigs voor in de keuken of zo, en kennelijk denken meer mensen zo.

Alleen geregistreerde gebruikers kunnen een reactie achterlaten.