Tata Steel ronde 7: ijsjesdag!

Tot mijn spijt moet ik bekennen dat ik nog nooit in mijn leven een stuk heb verzet in het Tata Steel schaaktoernooi of een van zijn voorgangers. Enkele malen ben ik echter wel als toeschouwer geweest, waarvan ook tweemaal met een van mijn (niet tot nauwelijks schakende) dochters. Enkele wederwaardigheden van die bezoekjes wil ik graag met u delen.

Ten eerste mijn lof voor de mensen die onvolprezen bezig zijn in basisschool De Vrijheit, naast de speellocatie. Ik zou me best kunnen voorstellen dat iemand die aan het toernooi deelneemt geen idee heeft wat hier gebeurt, maar hier wordt onder andere geschminkt, geknutseld, gesport en zelfs geschaakt. Dit is een plek waar niet-schakende kinderen schaken gaan associëren met ‘leuk’ in plaats van ‘saai’. 

De kunstenaars zitten niet alleen in de speelzaal (foto: eigen archief)

Verder staan er bij de ‘artiestenuitgang’ waar de spelers de speelzaal verlaten, bijna altijd wel wat handtekeningenjagers te wachten. Afhankelijk van het tijdstip zijn het er meestal ongeveer 5-15. Zelf heb ik nooit enige aanvechting gevoeld hier tussen te gaan staan, maar tot mijn verbijstering wilde mijn dochter dit een paar jaar geleden ondanks mijn protesten wel. 

Eerst kwam Magnus Carlsen na een overwinning naar buiten. Hij zette een paar handtekeningen waarna hij de andere mensen die in de duisternis en koude stonden te wachten voorbij beende met enkele wegwerpgebaren.

Toen kwam Ding Liren voorbij met een vrouw, ik vermoed zijn moeder, in het kielzog, in een soort ineengedoken vorm van snelwandelen. Afwerende bewegingen makend slalomde hij om een meisje heen toen ze probeerde hem een boek getiteld “Ding Lirens Best Games” te laten tekenen. Het was een deerniswekkend tafereel en ik kan alleen maar hopen dat de beste man er ooit nog een beetje bovenop komt. Dat op zijn FIDE profiel ‘standard’ inmiddels op inactief staat voorspelt niet veel goeds ben ik bang.

Mijn dochter begon al wat bedremmeld te kijken, toen daar onze eigen Anish Giri aankwam. Net een teleurstellende remise gespeeld met wit, maar alle tijd nemend en de vriendelijkheid zelve, zelfs tegen mensen die hun opmerkingen over de zojuist gespeelde partij niet voor zich konden houden zoals uw scribent


Anish Giri: schaakheld van mijn dochter (foto: Lennart Ootes)

U kunt zich dus mijn sentiment voorstellen bij de prestaties van onze nationale nummer 1 dit jaar. Hopelijk strooit hij ons wat zand in de ogen voor het kandidatentoernooi en doet hij een “Caruanaatje”: deze scoorde 5/13 in 2018 in Wijk aan Zee om daarna het kandidatentoernooi te winnen.

Maar misschien komt de ommekeer al in ronde 7? Tegen wereldkampioen Gukesh kwam een omgekeerde versnelde draak op het bord.

Gukesh-Giri na 6..Lc5

Deze variant werd populair nadat Grischuk er in 2017 Eljanov mee versloeg bij een Grand Prix toernooi in Geneve. Frappant genoeg was de zo natuurlijk uitziende zet daarvoor nooit gespeeld door een speler met een rating > 2200.

De wereldkampioen verliet de gebaande paden al vrij snel, wat leidde tot een ongeveer gelijk middenspel. 

Gukesh-Giri na 21..b6

Stockfish is voorstander van het pionoffer 22.Lb4 c5 23.Lc3 Pxe3 24. Df2 met compensatie. Een mens zal de pion misschien niet zo makkelijk geven en Gukesh speelde 22. Dc4?!. Na 22..Ta7 werkt het pionoffer niet meer goed omdat Pxe3 de dame aanvalt en Giri kwam in het voordeel.

Hij speelde het restant van de partij bijna foutloos, al kwam er een kans voorbij op een spectaculair torenoffer op zet 25:

Gukesh-Giri 25.Ld2

Blijkbaar had zwart hier met een bizarre computer variant kunnen winnen die begint met 25..Pxg3! 26.hxg3 Txe4!!.  Je zou een half artikel aan deze variant kunnen wijden vermoedelijk, maar dat gaat nu misschien te ver. Ik wil u de stelling echter niet onthouden die ontstaat als de hoofdvariant van de engine wordt gevolgd:

Analyse Gukesh-Giri na 33.Kh1

Zwart heeft nu 33..g5!, waarna hij het geofferde materiaal met rente terugwint. Dit had Giri dan op zet 25 al moeten zien, want dit is de enige winnende. Het is hem dan ook niet echt aan te rekenen dat hij dit niet zag naar mijn mening.

Zoals het ging hing Gukesh daarna nog even aan zijn vingernagels boven de afgrond, maar nadat hij foutief witte velden opgaf met 31.Dd6? was het klaar en mag Anish zijn eerste overwinning van 2026 gaan vieren!

De heren Van Foreest en Giri samen weer op 50% (foto: Jurriaan Hoefsmit)

Ook Jorden van Foreest deelde in de feestvreugde. Ik ken hem vooral als een 1.e4 speler, maar heden te dagen komt een topgrootmeester er niet meer onderuit om ook 1.d4 openingen te kunnen spelen . Met zetverwisseling kwam een Koningsindier op het bord tegen Aravindh. Het zwarte spel kwam totaal niet van de grond en als het wit is die f5 kan spelen weet je wel hoe laat het is in deze opening.

Van Foreest-Aravindh na 33.f5: things going South voor Aravindh

De man aan de leiding blijft Abdusattorov. Vincent Keymer besloot hem te bestoken met de Shirov-Shabalov aanval van het Semi-Slavisch met 7.g4.

Naar verluidt zou deze variant in 1992 zijn ontstaan toen Shirov en Shabalov onder het luisteren naar muziek wat zetten uitprobeerden. Als u ook inspiratie nodig heeft om een nieuwe openingsvariant te bedenken: Shabalovs muziekvoorkeur is online te vinden:https://bandcamp.com/alexandershabalov

Keymer-Abdusattorov na 7.g4

De tijden dat deze variant een verrassing was zijn echter voorbij, en Abdusattorov heeft dit zelf ook met wit gespeeld, onder meer in 2023 tegen Gukesh.

Nadat de partij een tijdlang in evenwicht bleef, was Abdusattorov wat handiger in de verwikkelingen.

Keymer-Abdusattorov na 19.La5?!

Wit beoogde 20.Ld3, maar nu komt 19..e5! er lekker door. Had Keymer nu met 20.Txe5 en 21.Txe7 meteen de kwaliteit geofferd, dan was het nadeel beperkt gebleven, maar zoals hij het speelde was de compensatie mager en Abdusattorov trok vrij soepel de winst naar zich toe en staat een punt los van zijn landgenoot Sindarov, die in een vrij vlakke Spanjaard remiseerde met Niemann.

Nodirbek Abdusattorov aan de leiding na ronde 7. (foto: Frans Peeters)

Ten slotte staat de 14-jarige Erdogmus op een plusscore na zijn tweede opeenvolgende overwinning op niemand minder dan Erigaisi.

Erigaisi-Erdogmus voor 20..Txe3!

Erdogmus offerde hier de kwaliteit, met als compensatie een loperpaar en een penning op het paard. Daar kwam toen een pion bij en later nog een tweede en toen was er geen houden meer aan voor Erigaisi. Een zeer indrukwekkende prestatie van de zwartspeler.

In de Challengers-groep kwamen er helaas geen volle punten meer bij voor de Nederlanders met remises voor Erwin l’Ami en Max Warmerdam en een nederlaag voor Eline Roebers. Warmerdam miste tegen het einde van de partij met weinig tijd enkele kansen op groot dan wel winnend voordeel (57.Dd3 en 60.d7). Maar Roebers kreeg de grootste kans op het volle punt.

Roebers-Maurizzi na 40..Lxd4

Zwart is in feite kapot gespeeld en zowel 41. Dxf5 als 41. f4 winnen hier. Helaas koos Roebers 41.Txf5, waarna zwart na 41..Dg6 ineens op g1 dreigt binnen te komen. Na het gedwongen 42.Tg2 heeft zwart nu ineens 42..Lxe5+

Roebers-Maurizzi na 42..Lxe5

Ben ik te chauvinistisch als ik dit gewoon stellingsgeluk noem? Helaas gaf Roebers de partij nu ook nog weg met 43.f4 Lxf4+, waar 43.Kh3 het evenwicht nog had bewaard, al was het erg lastig te zien dat wit na 43..Th4 44.Kxh4 Dxg2 45.Txf7!+= heeft, zeker nadat ze net de schok van 42.Lxe5+ te verwerken had gekregen. Een erg zure nederlaag voor Eline. Maurizzi haalde hiermee leider Woodward bij waardoor ze nu samen met 5,5 punt aan de leiding gaan.

Maurizzi mazzelend naar de kop (foto: Lennart Ootes / Tata Steel Chess)

Maar om positief te eindigen: als u heeft meegeteld komen we voor de eerste maal dit toernooi op 3/5: een plusscore voor het Nederlandse vijftal!

De partijen van de Masters:

De partijen van de Challengers:

6 Reacties

  1. Avatar
    Henk Smout 24 januari 2026

    Met 57.Dd3 of 57.De2 in plaats van 57.d6 kon Wit in Warmerdam – Yuffa winnen, ook met 60.d7 zou Max aanzienlijk beter staan.

  2. Avatar
    Frits Fritschy 24 januari 2026

    Behalve de KID en het QGA bestaat blijkbaar ook de SSSS!

    Nu Magnus zelf een kind heeft, is hij misschien wat toeschietelijker ten opzichte van handtekeningenjagers dan een paar jaar geleden. Dus misschien nog eens proberen.

    Schiet schaaksite de ijsjes even voor…?

    • Avatar
      JosvdKaap 25 januari 2026

      Haha, ja , wie weet Frits, sommige mensen worden milder mettertijd.

  3. Avatar
    Dimitri Reinderman 24 januari 2026

    Eline gaf het helemaal weg net na de tijdcontrole 🙁 Ik vermoed dat ze na 41.Dxf5 wat technische problemen zag en dat 42…Lxe5+ als een schok kwam. Dan ziet 43.Kh3 er hopeloos uit na 43…Th4+ 44.Kxh4 Dxg2 45.Txe5 Dh2+ dus ik snap wel dat ze daarna met 43.f4? nogmaals de fout inging. Dat 43.Kh3 toch remise maakt is niet makkelijk te zien (zeker als je net de winst hebt weggegeven).

Alleen geregistreerde gebruikers kunnen een reactie achterlaten.