World Cup 5e ronde: gelijkopgaande strijd met slechts één slachtoffer
Wat kun je tot nu toe van het toernooi zeggen? In de eerste ronden noteerden we nogal wat onverwachte uitslagen. Veel van de toppers moesten relatief vroeg hun biezen pakken. Wat is er toch aan de hand? We hebben de laatste tijd wereldkampioenen die niet echt kunnen overtuigen in hun rol. Maar ook andere toppers hebben het kennelijk moeilijk. Zou het komen door een tamelijk volle (of overvolle?) agenda?
Ga maar na. Onze eigen topper Anish Giri behaalde eerst een geweldig resultaat in de FIDE Grand Swiss. Daarna werd hij gek van de verzoeken om interviews. Vervolgens moest hij een landenwedstrijd spelen en dan nu weer een loodzwaar toernooi in het verre India. Al dat gereis gaat je vast niet in de koude kleren zitten. Wellicht is dat zelfs voor de top iets te veel van het goede? Terug naar vandaag. In zes van de acht partijen werd het evenwicht niet verbroken. Maar in twee partijen ontstonden er in het eindspel plotseling wel kansen. Zie het volgende diagram.
Wat kun je van deze stelling zeggen?
Materieel staat het gelijk. De witte stukken lijken me actiever. De witte koning doet bijvoorbeeld mee aan de strijd, terwijl er op dit moment nog geen actieve rol is weggelegd voor de zwarte monarch. Ook het loperpaar lijkt in het voordeel van wit.
Daar staat tegenover dat zwart een vrijpion heeft die al een eind op weg is naar het promotieveld. Maar op het eerste gezicht lijkt hij toch ergens onderweg te moeten sneuvelen. Enfin, om een lang verhaal kort te maken: een remise behoort nog steeds tot de mogelijkheden. Tenzij…? Nou ja, kijkt u zelf maar wat er gebeurde.
Ook al weer zo’n lastige stelling! Of…?
Misschien valt het wel mee. Zwart heeft een extra kwaliteit, maar daar staat tegenover dat wit twee extra pionnen heeft. Bovendien zijn die twee pionnen behoorlijk ver opgerukt. Maar ik vermoed zomaar dat ook deze pionnen nooit de achterlijn zullen halen. De zwarte koning en zijn loper lijken genoeg om ze in bedwang te houden. Anderzijds lijken deze pionnen ook moeilijk te veroveren. Daarvoor zou zwart zijn kwaliteit moeten teruggeven.
Het beste lijkt me voor wit om helemaal niks te doen. Iets met een obligaat koningszetje of de keten op de koningsvleugel versterken met g3. Maar dat is mogelijk niet naar de zin van Sam (Shankland). Hij pakte het agressiever aan. Daarna mocht hij van geluk spreken dat hij het overleefde.
Overigens is het aan de hand van een computer makkelijk oordelen. Deze spelers moesten behoorlijk gecompliceerde eindspelen naar beste vermogen behandelen onder flinke tijdsdruk.
Samenvattend
Kortom: zeven remises en één winstpartij. Er kan morgen (of overmorgen) dus nog van alles gebeuren. Hieronder vindt u alle partijen. Ik heb ze opgehaald bij Lichess.org. Hun computer zet er ook nog wat commentaar bij.

