KNSB-competitie 2025-2026: overzicht klassen

Wedstrijden en standen
MK · 1A · 1B · 2A · 2B · 2C · 3A · 3B · 3C · 3D · 3E · 3F ·
4A · 4B · 4C · 4D · 4E · 4F · 4G · 4H · 4I ·
5A · 5B · 5C · 5D · 5E · 5F · 5G · 5H · 5I·  5J · 5K · 5L · 5M · 5N ·
6A · 6B · 6C · 6D · 6E · 6F · 6G · 6H · 6I · 6J · 6K · 6L · 6M · 6N · 6O · 6P · 6Q ·

Livepartijen
Links via KNSB | Meesterklasse via Lichess | via LiveChess | via Chess.com

Passanten (of: In het voorbijgaan), Spassky’s – En Passant 3½ – 4½

Zaterdag 4 oktober 2025. Het is guur weer. Na een korte treinreis stap ik in Groningen uit en regel een OV-fiets. Ik heb nog mazzel, de plu kan opgevouwen blijven. Zowaar schijnt de zon. Ik spoed mij naar het Denksportcentrum om de boel klaar te zetten. Op tijd, de rest van de middag is het ballenweer.

Lees verder…

De 27e aflevering van De Schaakpod

In de 27e aflevering van De Schaakpod bespreken Hicham Boulahfa, Lennart Ootes en Tex de Wit de eerste twee ronden van de KNSB competitie. Hoe zijn de mannen de zomer doorgekomen? Tex speelde zijn eerste thuiswedstrijd in een nieuwe speelzaal. Hicham heeft uitgezocht waarom Hikaru Nakamura het kleinschalige kampioenschap van Iowa speelde. En Lennart zag een koning het publiek in vliegen in Amerika.

Beluister De Schaakpod in de player hieronder, via SpotifyAppleGoogle of schaakpod.nl

Linkjes:
Tex met Nick Schilder
Hikaru gooit zijn koning in het publiek
Anish voorspelt zijn toekomst

Lees meer >

EK landenteams: Goede start, matig vervolg

Het EK voor landenteams is gisteren van start gegaan in de Georgische stad Batoemi. Bij de mannen is Nederland als tweede geplaatst en “we” behoren dus tot de favorieten. Dat zegt natuurlijk niet alles, de Olympiade van vorig jaar werd een fiasco ondanks een vijfde plaats op de startlijst. Maar bondscoach Jan Smeets heeft keihard ingegrepen en Benjamin Bok vervangen door Loek van Wely. Nou ja, ingegrepen, hij eerbiedigde gewoon de Ranglijst Algemeen –
Lees meer >

Mark van der Werf vijfde bij EK Senioren

Bij het EK senioren in Rabac (Kroatië) is Mark van der Werf als vijfde geëindigd met 6 punten uit 9 partijen.  Schaaksitemedewerker Ludo Tolhuizen werd 20e met 4.5 punten, een plek voor Jeroen van den Bersselaar die dezelfde score haalde. Kampioen der vijftigplussers werd de Fransman Jean-Marc Degraeve. Ook in de categorie 65+ was er Nederlands succes; Gerard Welling werd met 6 punten zevende. Hier werden John Nunn en Zurab Sturua gedeeld eerste.

Lees meer >

Update 6/10 – KNSB-competitie 2025-2026 – 2e speeldag: de verslagen

Update 6/10 – 12 verslagen toegevoegd

M: Groninger Combinatie komt niet verder dan gelijkspel tegen De Stukkenjagers. Tien matchpunten in de KNSB-competitie voor De Stukkenjagers. Bij Paul Keres winnen 6 van de 8 teams. Het vlaggenschip van Paul Keres speelt zonder lafheid.

1B: HWP Sas van Gent speelde met het oud en vertrouwde team.

2B: Stormachtig houdt vlaggenschip Promotie stand in Capelle.

Lees meer >

Online schaaktraining van toptrainers

Ook dit seizoen organiseert Kennemer Combinatie online schaaktrainingen! Deelname staat open voor zowel individuele schakers als voor verenigingen via een voordelig clubpakket.

 

Waarom meedoen?

  • De lessen worden verzorgd door de beste trainers van Nederland
  • Er zijn trainingsgroepen op sterkte in vijf verschillende ratinggroepen van beginner tot 2400
  • Alle series bestaan uit 8 lessen + 2 masterclasses
  • Met een voordelig clubpakket krijgt jouw club onbeperkt toegang tot in totaal 42 lessen van elk 1,5 uur.
  • Je hebt flexibiliteit om live mee te doen met de lessen of ze achteraf terug te kijken
  • Doet jouw club niet mee? Dan kun je je ook zelf opgeven voor de training van jouw speelsterkte!

Alle informatie over de groepen, de trainers en de onderwerpen die aan bod zullen komen kun je hier terugvinden.

Lees meer >

960-schaaktoernooi (Fisher random chess) correspondentieschaak

Schaak (weer) mee met de NBC..!

Maak kennis met Chess960 (Freestyle) en maak opnieuw kans op 300, 200 of 100 euro aan prijzengeld!

1 januari start de NBC, de Nederlandse Bond van Correspondentieschakers, voor de eerste keer een Chess960-toernooi voor iedere schaker die kennis wil maken met deze fascinerende vorm van schaken.

Chess960 is een schaakvariant waarbij de beginopstelling van de stukken op de achterste rij volgens specifieke regels willekeurig wordt bepaald,

Lees meer >

Eline Roebers treft drie diehards in Hoogeveen Schaaktoernooi

HOOGEVEEN – In de 28 ste editie van het Hoogeveen Schaaktoernooi neemt de winnares van vorig jaar, Eline Roebers, het in de Kroongroep op tegen drie sterke en bijzonder ervaren grootmeesters: de Nederlander Erwin l’Ami, de Spanjaard Alexei Shirov en de Bulgaar Arkadij Naiditsch. In totaal kent het toernooi deelnemers uit 16 verschillende landen – een record. De Open groep, die qua Elo-rating wordt aangevoerd door de Indiase meester A.Ra Harikrishnan en de Nederlander Thomas Beerdsen,

Lees meer >

Promotoetoernooi Nederlandse Bond van Correspondentieschakers 2026

Schaak (weer) mee met de NBC..!

en maak opnieuw kans op 300, 200 of 100 euro aan prijzengeld!

 

1 januari start de NBC, de Nederlandse Bond van Correspondentieschakers, voor de vierde keer een toernooi voor iedere schaker die kennis wil maken met deze fascinerende vorm van schaken.

 

Het toernooi wordt gespeeld op een webserver volgens de standaardregels van de internationale correspondentieschaakbond ICCF (50 dagen voor 10 zetten).

Lees meer >

Max Euwe Centrum ontvangt 100.000e bezoeker!

Vrijdag 3 oktober 2025 is een memorabele dag geworden voor het Max Euwe Centrum. Immers, op deze dag om 13.32 uur ontving het schaakmuseum in Amsterdam zijn 100.000e bezoeker sinds de oprichting in november 1986. De niets­vermoedende Paul Draghicescu uit Seattle (Verenigde Staten) wandelde op dat moment met zijn vriendin Amanda McKeague het museum binnen. Ze werden met bloemen en een presentje verwelkomd door MEC-voorzitter Jaap van den Herik.

De verbaasde Draghicescu (37) zei het volgende na deze feestelijke ontvangst: “Ik heb sowieso veel musea bezocht,

Lees meer >

Recensie: A Zillion Chess and Life Hacks door WGM Maria Manakova

Volgens de flaptekst is “A Zillion Chess and Life Hacks” een gedetailleerd psychologisch handboek voor zowel clubspelers als voor hen die professional willen worden. Sommige onderwerpen lijken me voornamelijk van belang voor de laatste categorie – een clubspeler hoeft niet te leren hoe om te gaan met fans en interviews, en heeft geen coach bij zich tijdens tournooien. Voor veel amateurs is het belangrijk een “leuke partij” te spelen maar daar staat de professional anders tegenover.

Lees meer >

Goede gewoonten aanleren

Het oplossen van schaakpuzzels is een prima gelegenheid om aan onze gewoontes te werken. Een tijdje geleden schreef ik daarover ook al iets in die richting in mijn column ‘Intuïtie is niet altijd een goede raadgever’. Naast instemmende reacties kwam er ook kritiek. Dat is natuurlijk prima.

De kern van het artikel was: kijk eerst even goed naar de stelling, ook al denk je het antwoord te weten. Ik deed dit aan de hand van het acroniem ‘K-maps’. Vertaald naar het Nederlands: veiligheid van koningen, materiaal, activiteit, pionnenstructuur en ruimtevoordeel.

Ik kan me bij de kritiek wel iets voorstellen. Zeker als het om relatief makkelijke puzzels gaat. Zoals in het diagram hiernaast. Ik vermoed dat verreweg de meeste schakers op z’n hoogst enkele seconden nodig hebben om deze puzzel op te lossen (1. Lxa6 Pxa6 2. Da4+). Maar er schuilt een gevaar in (relatief) makkelijke puzzels.

Lees meer >

“Development is everything”

De wervelstorm

1.e4 e5 2.f4 exf4 3.Pf3 g5 4.h4 g4 5.Pe5 d5 6.d4 Pf6 7.Lxf4 Pxe4? 8.Pd2! Pxd2? 9.Dxd2 Ld6? 10.Lb5+! c6 11.o-o! f6 12.Tae1! o-o 13.Ld3! ‘reculer pour mieux sauter’

13… fxe5 14.Lxe5 Lxe5 15.Dh6!

                  14… Txf1+ 15.Txf1 Lxe5 16.Dh6!

13… Pa6 14.Lg5 fxg5 15.Lxh7+!

13… c5 14.Lg5 fxg5 15.Lxh7+!

(in plaats van 14.Lg5 in de twee laatste vertakkingen heeft Wit in beide gevallen meerdere alternatieven die ook voldoende zijn voor winst;

Lees meer >

SGS Jeugdteam naar Deutsche Ländermeisterschaft

Vorig seizoen werd de SGS overtuigend de kampioen op het Hutton-toernooi, het Nederlands Kampioenschap voor Jeugdteams van de 13 Regionale Schaakbonden.

Dat de SGS kampioen werd is ook internationaal niet onopgemerkt gebleven. Het resulteerde in een uitnodiging aan de SGS om een team af te vaardigen naar het Duitse “equivalent” van het Hutton: de Deutsche Ländermeisterschaft (DLM) tussen de Duitse deelstaten. Waar in Nederland er een 20-koppig team wordt opgesteld met vier teamleden per leeftijdcategorie voor een eendaags rapidtoernooi is dit in Duitsland een meerdaags klassiek toernooi.

Lees meer >

Aankondiging: 26 oktober NK snelschaken voor de jeugd

Het komt er weer aan: het NK snelschaken voor de jeugd.

Wanneer en waar? Zondag 26 oktober 2025, H2O (Zwembad) De Uithof 1, Harmelen.

Hoe laat? Aanmelden 10.15-10.35 uur. Opening: 10.45 uur. Prijsuitreiking 17.15 uur.

Speeltempo, aantal rondes en ratingverwerking

Elke speler krijgt 3 minuten + 2 seconden per zet voor de partij. De spelers spelen iedere ronde telkens 2 partijen met verschillende kleur tegen elkaar.

Lees meer >

Recensie: The Livonian Knight

Aanvallen alsof het er niet toe doet hoe veilig je koning staat. Stukken offeren alsof materiaal geen rol speelt. Correct of niet correct, dat is van ondergeschikt belang. Alles om de vijandelijke koning mat te zetten. Dit is schaken zoals bijna elke schaker zou willen spelen.

Wellicht klinkt dit als het spel van de achtste wereldkampioen, Mikhail Tal. Dat klopt. Met zijn spel heeft hij velen geïnspireerd,

Lees meer >